Sažetak | Ovim je radom prikazan proračun sustava za navodnjavanje kišenjem parcele u površine 15,72 ha, koja se nalazi u blizini Belišća i na kojoj su zasađene kulture graška i mahuna. Kako bi se ustanovilo je li navodnjavanje kulturi graška i mahuna potrebno, izvršene su analize suše za oborine metodom RAI, a za vodostaje i protoke metodom koraka. Vremenski niz, na kojem je izvršena analiza suše za oborine, proteže se od 1961. - 2018. godine, odnosno obuhvaćeno je 58 godina. S obzirom na vremensku dužinu niza i količinu podataka o oborinama, pripadni je niz mjerodavan. Vremenski niz, na kojem je izvršena analiza suše za vodostaje i protoke proteže se od 1962. - 2015. godine, a u vremenskom nizu podataka o vodostajima i protocima nisu obuhvaćeni podaci od 1994. - 2002. godine. Ovaj vremenski niz obuhvaća 45 godina te je također dovoljno dug i mjerodavan. Metodom koraka određeni su i parametri jakost deficita, trajanje deficita i intenzitet deficita za one godine u kojima se javlja najveći broj niskih vodostaja odnosno manjih protoka.
Također, obrađeni su i podaci o srednjim mjesečnim i godišnjim temperaturama zraka, kako bi se odredila referentna evapotranspiracija, a vremenski niz o temperaturama zraka proteže se od 1951. - 2016. godine, što čini dovoljno dug vremenski niz od 66 godina.
Kako bi se proveo proračun navodnjavanja proračunati su i određeni elementi doziranja vode. Elementi doziranja vode su: norma navodnjavanja, obrok navodnjavanja, turnus navodnjavanja, broj navodnjavanja, trajanje navodnjavanja, hidromoduli, projektirane količine vode i trenutak početka navodnjavanja.
Uz referentnu evpotranspiraciju, određena je i evapotranspiracija kulture, a koeficijent kulture kc određen je iz FAO priručnika.
Klima na kojoj se nalazi navodnjavana parcela pripada umjerenoj kontinentalnoj.
Tijekom obrade vjetra, koji utječe na raspored padanja kapljica kišenjem, uzete su najveće brzine vjetra od 2,1 m/s, a te se brzine javljaju u 3. i 4. mjesecu.
Kada su obrađeni svi, prethodno navedeni podaci i parametri, odabran je i rasprskivač zajedno sa svojim pripadnim karakteristikama. Vrijeme rada rasprskivača jednako je i za mahune i za grašak, a iznosi 2,7 sata. Broj laterala je sedam, a ukupni potrebni protok na sustavu za navodnjavanje iznosi 79,43 l/s. Gubici na sustavu iznose 0,47 m.
Potrebne količine vode zahvaćaju se iz rijeke Drave te se crpkom prepumpava u tlačni dovodni cjevovod.
Naposljetku, u nastavku je priložen i proračun iz računalnog programa Epanet, u kojem su prikazane nadmorske visine navodnjavane parcele, protoci, brzine kao i ostvareni tlakovi na sustavu. |